סטודנטית :אסתר וורקנך

מקצוע: ספרות

מרצה: לילי גלזנר

מורה מאמן: עמית בוטבול

כיתה: ו 1

 

מערך שיעור על מסעם של יהודי אתיופיה

 

חלום שבור 

מאיפה הטקסט?

מאזינים מי כתב? זהבה (וורקיט) ברוך אם הוא חלק מהשעור הוא צריך להיות בנספח ( מה הכוונה).   

 

 

חלק א

השמש שוטפת את כאבי

צבעה מתבהר בצעדי הראשון

השמים קודרים כשאני נסוגה לאחור

הכל משתנה כשההבטחות כבר אינן

נסיתי להאשים את הזמן

אך הוא עדין ברשותי

נסיתי להאשים את האנשים אבל הם אינם

נסיתי לדבר עם אלהים, אך נדמה כי יש לו דאגות גדולות יותא

אז האשמתי את האנשים שאמרו " אלהים נמצא בכל מקום"

אבל אולי אותם הוא שומע

אז האשמתי את עצמי שאני לא קשובה.

 

חלק ב

לשתף את התלמידים והתלמידות על המסע שיזמתי בתחילת חודש קודם לזכר יהודי אתיופיה ולהתייחס לסיבה ולמטרה שהובילה אותי לצאת לצעדה. גם על החשיבות של מוטיבציה גבוה להניע דברים.

 

חלק ג- כותרת

את הכותרת נפרש באמצעות שמש. אשאל את התלמידים מזה עבורם "חלום שבור" יחד ומה כל מילה בנפרדת אומרת להם.ן

ומשמש האסוציאציות שאצייר להם על הלוח אפתח את זה לדיון ושיח.

חלק ד- הקראת השיר

את השיר נקרא יחד בכיתה.  התלמידים/ות שירצו יקריאו. בכל מספר שורות נוודא יחד שהמילים והשורות הובנו להם.ן נסביר ונפרש מילים לא ברורות יחד.

 

חלק ה – התייחסות לתחושות שהשיר העלה בהם

לחלק הזה היו לי שתי מחשבות

או להתייחס לתחושות שלהם בע"פ . כל תלמיד יספר מה העלה בהם השיר

מחשבה שנייה להביא עיתונים /דפים צבעוניים שבאמצעותם יביעו באמצעות אמירה. נתלה את זה בכיתה לצד מילות השיר 

 

חלק ו- סיכום שיעור

אשאל אותם.ן איך היה להם השיעור ואם יצא להם לשמוע על המסע של יהודי אתיופיה לפניכן. ואם הם לוקחים מהשיעור איתם הלאה.

מסע שורשים- חשבתי להציע להם.ן לברר מאיפה ההורים שלהם הגיעו או האם ההורים של ההורים שלהם גם נאלצו לעזוב את ארץ מולדתם כדי להגיע לארץ ישראל

 

מטרות

לחשוף את התלמידים לסיפור המסע של יהודי אתיופיה 

להבין ולפרש יחד את השיר הנ"ל 

לשתף אותם בקצרה על המסע שלי 

להציע להם לכתוב על חלום שהיה להם ולא הוגשם 

להזמין אותם לעשות מסע שורשים 

לנסות להסביר את פירוש הכותרת 

 

 

מהלך הפעילות

 

אתחיל עם הקדמה שלי על בחירת נושא השיעור ועל החשיבות שלו בעיני.(5 דק)

לפרש את הכותרת יחד ולהסביר אותה (5 דק)

לאחר מכן נקרא יחד את השיר בכיתה ונעשה ווידוא הבנה (8 דק

אתייחס לתחושות שהשיר העלה בהם (3 דק)

 לאחר מכן כל תלמיד ותלמידה יתבקשו לכתוב על חלום שציפו לו ולא התממש  ומה הם       למדו מכך? (10 דק )

אחרי פעילות הכתיבה/ציור/ התלמידים/ות שירצו להקריא או להראות את העבודות שלהם יוכלו (8 דק) 

סיכום שיעור+ אזמין אותם.ן לעשות מסע שורשים כשיחזרו הביתה (6  דק)